V súčasnom období hlásia pokles percentá na hypotékach aj úveroch. Zdá sa, že je zlaté obdobie, kedy sa oplatí požičať si na bývanie, alebo len tak na splnenie snov. O tom, čo by mal človek vedieť pred tým, ako sa upíše na splátky sme sa rozprávali s odborníkom na úvery, Miroslavom Bobákom, konateľom FINPO MB s.r.o.
Pán Bobák, v súčastnom svete lacných úverov sa zdá, akoby sme si nemohli požičať zle. Aká je však realita? Čo by malo byť základným postupom a štandardom pri výbere úveru?
V prvom rade je nutná kvalitná analýza. Klient by sa mal čo najviac otvoriť a povedať všetko, tak ako u lekára, keď chce mať správne stanovenú diagnózu. U nás to robíme tak, že po analýze povieme klientovi na hrubo, aké sú jeho možnosti a po doložení potrebných podkladov a zodpovedaní na všetky naše otázky mu vieme dať presnejšie informácie, ktorá banka a aký typ úveru je pre neho ten najlepší. Niekedy to môže byť aj kombinácia viac ako jedného úveru, záleží od požiadavky klienta. Samozrejme potom klienta sprevádzame ďalej, cez vybavenie úveru a aj sledovanie do budúcna, tak aby sa v každej chvíli mal na koho obrátiť.
Existujú lepšie a horšie typy úverov?
Pravdaže, tak ako existujú lepší a horší poradcovia, aj v produktoch a finančných inštitúciách badať rozdiely. Každý človek je iný a preto je potrebné vždy citlivo zvážiť komu čo viac vyhovuje a ku každému treba mať individuálny prístup.
Hovorí sa, že úver dostane len bohatý. Ako však postupovať, ak potrebujem peniaze, ale nemám sa čím zaručiť, aký môžem dostať úver?
Spotrebný úver v banke alebo napríklad medziúver v stavebnej sporiteľni. Samozrejme všetko je do určitej hranice a v závislosti či je úver účelový alebo bezúčelový, aký je môj príjem, či idem do toho sám a podobne. Preto je dobré vyhľadať poradcu, ktorý nájde riešenie a samozrejme čo najvýhodnejšie.
Mám pred sebou zmluvu, v ruke preto, na čo si dať dobrý pozor pred podpisom zmluvy?
Každý by mal mať v prvom rade plán ako s úverom bude nakladať počas celej doby splácania, nie iba počas určitej fixácie. Ak ho nemá, mal by sa obrátiť na profesionálov, ktorí mu ho spracujú a budú sledovať. Mal by počítať s tým, že môžu nastať rôzne situácie a je fajn im predchádzať. Pred podpisom zmluvy o úvere, by klient mal mať už jasno ako s ním do budúcna vypiecť a práve tam možno niekedy rozhoduje s kým sa o tom rozpráva, kto mu radí. Kto mu v tom vie pomôcť čo najlepšie, nie iba pri tom podpise, ale aj v budúcnosti ! Samozrejme treba si pred podpisom zmluvu prečítať, skontrolovať správnosť údajov, či je tam všetko ako bolo dohodnuté a podobne.
Kvôli úrokovému dnu sú populárne najmä hypotéky, je ale možné si hypotéku vziať na iné investície ako je stavba, či kúpa domu a tak ušetriť na úrokoch?
Samozrejme, hypotekárny úver slúži na účely bývania a teda okrem výstavby a kúpy to môže byť aj rekonštrukcia domu, bytu, prípadne vyplatenie súrodencov a podobne. Ak nemám účel a chcem bezúčelovo čerpať, tak viem využiť takzvanú americkú hypotéku.
Práve pri hypotékach sa často stretávame s pojmom fixácia. Čo to znamená?
Určitý vopred dohodnutý časový úsek, kedy mám garanciu, že úrok sa mi nezmení. K výročiu fixácie mi príde ponuka z banky na ďalšie obdobie a ja sa slobodne rozhodujem či zostanem alebo prestúpim do inej banky, ak má lepšie podmienky alebo či nevyplatím celý zostatok istiny, nakoľko vtedy je to bez poplatku. Vo fixácii si banky účtujú poplatok za prestup alebo predčasné splatenie úveru.
Za rozhovor ďakujeme Miroslavovi Bobákovi, konateľovu FINPO MB s.r.o. Ak ste v rozhovore nenašli odpovede na svoje otázky, môžete ho osloviť priamo. Rovnako aj pri vypracovaní ponuky o úvere. Prostredníctvom svojich zástupcov pôsobí FINPO MB s.r.o. po celom Slovensku.