Nenechajte si vykradnúť dom!

Bývanie

Dovolenkové obdobie je pre bytových a domových zlodejov priam ideálne. Tých, ktorí na dlhší čas opustili svoje domovy, po návrate z dovolenky neraz čaká nepríjemné prekvapenie, pričom často za to môže práve ich nepozornosť a neopatrnosť. Nedovoľte zlodejom, aby vám spôsobili nepríjemnosti a zabezpečte svoj domov pred odchodom na dovolenku!

Počas svojej neprítomnosti sa ľudia snažia svoj majetok čo najlešie chrániť. „Záujem o montovanie bezpečnostných systémov je najmä počas dovolenkového obdobia, najviac práce máme v lete a potom ku koncu roka. Pod zabezpečovacími systémami možno chápať akýkoľvek bezpečnostný systém, ktorý slúži na ochranu majetku a osôb,“ vysvetľuje Robert Mydlo z Hlohovca, ktorý sa zaoberá montovaním zabezpečovacích systémov už dvanásť rokov.

Všetko pre pokojný spánok

Nové typy bezpečnostných systémov už vedia majiteľa včas upozorniť, že sa niečo deje. „Existujú rôzne systémy. Mechanické ako mreže, bezpečnostné dvere, zámky a bezpečnostné fólie, ale tiež kamerové systémy. Elektronický zabezpečovací systém, ktorý pozostáva z niekoľkých čidiel reagujúcich na pohyb, ktoré sú teplotne závislé, čiže merajú pohybujúce sa teplo ľudského tela, možno kombinovať aj s detektormi úniku plynu, požiarnym či dokonca záplavovým deterktorom,“ opisuje dnešné možnosti. Technika napreduje a je dostupnejšia ako inokedy. „Cena sa ťažko odhaduje, lebo každý objekt je špecifický. Najskôr je obhliadka a potom sa vypracuje cenová ponuka. V prípade montáže do domu sa pohybujú ceny približne od 550 do 1 200 eur. Pokiaľ ide o bezdrôtový systém, tak aj viac,“ hovorí Róbert Mydlo, ktorý tvrdí, že dopyt je skutočne individuálny a požiadavky ľudí sú špecifické. „Mal som zákazníka, ktorému sa v noci v náhodných intervaloch zapínali svetlá v kuchyni a na chodbe. Niekto si necháva zapnuté rádio.“

Dôležitý je doklad

„Obvykle stačí odstaviť elektriku, telefónnu linku a GSM signál,“ opisuje zlodejské taktiky a upozorňuje, že veľmi dôležitý v bezpečnostných systémoch je záložný akumulátor, ktorý slúži ako baterka, aby systém fungoval, aj keď sa odpojí elektrika. „Keď sa vybije, tak systém už nefunguje. Preto je potrebné si nechať skontrolovať baterky v bezpečnostnom systéme, aby sa také niečo nestalo a systém fungoval aj bez prúdu. V dome je lepšie kombinovať mechanické a elektronické zabezpečenie. Alarm ochráni majetok a kamerový systém usvedčí páchateľa,“ vysvetľuje a zároveň tým, ktorí už alarm majú, odporúča pred dovolenkou jeho kontrolu. „Je vhodné nechať skontrolovať zabezpečovací systém odborníkom, ktorý vystaví doklad o technickej kontrole, ktorý poisťovňa v prípade poistenej udalosti vyžaduje.“

Potrebu tohto dokladu zdôrazňuje aj Miroslav Bobák, konateľ spoločnosti FINPO MB, zaoberajúcej sa finančným poradenstvom a poisťovníctvom. „V prvom rade odporúčam mať pred odchodom na dovolenku platné a dobré poistenie domácnosti tak, aby zahŕňalo poistenie krádeže a poistná suma zodpovedala reálnej škode, ktorá môže nastať v prípade krádeže. Vykradnutie bytu, resp. domu počas dovolenky, ak máme na mysli veci vo vnútri domu, či bytu, prípadne v pivnici, garáži, sa kryje z poiste- nia domácnosti. Ak by však bolo počas krádeže odmontované niečo z nehnuteľnosti, napríklad okná, tak musí mať človek poistenie nehnuteľnosti a k nej pripoistenú krádež. Odporúčam tiež skontrolovať si podmienky poisťovne na zabezpečenie majetku a technický stav babezpečovacieho zariadenia, pretože v prípade poistnej udalosti môže poisťovňa skúmať, či zabezpečenie bolo funkčné a tiež k tomu vyžadovať náležité dokumenty.“

Každá poisťovňa má iné podmienky, ale v zásade platí, že čím si zvolíte vyššie krytie (ochranu) pre prípad krádeže, o to viac zabezpečený majetok musíte mať. To znamená, že by ste mali mať svoj majetok zabezpečený podľa podmienok danej poisťovne. Tie nájdete v poistnej zmluve, resp. ešte pred uzatvorením poistnej zmluvy by vás na požadované zabezpečenie majetku mal upozorniť váš finančný poradca či poisťovací agent.

„Samozrejme, je potrebné okamžite privolať políciu, lebo je potrebná správa z polície. Tiež je nutné oznámiť poistnú udalosť svojej poisťovni, svojmu agentovi či poradcovi. V neposlednom rade je dôležité pripraviť si podklady k tomu, čo bolo ukradnuté (faktúry, bločky, potvrdenia o zaplatení) a čo budete žiadať vyplatiť z poisťovne,“ opisuje ako správne postupovať, v prípade, že vás po návrate z dovolenky zaskočí takéto nepríjemné privítanie. „Mali sme prípady, že zlodeji vykrádali domácnosť aj za prítomnosti domácich počas ich spánku, preto pozor na pootvorené okná, nielen počas neprítomnosti! Zlodeji nemajú problém vyliezť na vyššie poschodia cez balkón a okradnúť vás aj počas spánku,“ upozorňuje na záver.

Spýtali sme sa Hlohovčanov, kde najradšej dovolenkujú a ako si zabezpečujú svoj domov pred zlodejmi:

Roman, 33 rokov: Najlepšie si oddýchnem tam, kde nie je signál na mobilný telefón a nie je pokrytie internetom. Uprednostňujem individuálnu dopravu a menej známe miesta – malé pokojné odľahlé dedinky pri mori v Chorvátsku, v ktorých to nežije a je tam pokoj. Byt nijak špeciálne nezabezpečujem, len poprosím rodinu, aby vyberala poštu.

Jana, 55 rokov: Buď chodíme k dcére do talianskych Álp, alebo k moru do Turecka alebo Egypta. Nikomu cudziemu by sme kľúče nezverili, ľuďom sa nedá veriť. Vždy poprosíme syna, aby nám chodil kontrolovať byt a chalupu, a tiež aby popolieval kvety a záhradu.

Marek, 27 rokov: Najradšej dovolenkujem pri mori, je mi jedno kde, ale posledné roky chodíme s priateľkou do Bulharska. Byt zamknem a hotovo.Nezabezpečujem ho nijak špeciálne.

Patrik, 41 rokov: S rodinou každý rok dovolenkujeme v Chorvátsku. Chodíme autom, a tak ho máme stále k dispozícii, takže si robíme aj výlety a nie sme na nikoho a nič viazaní. Pozamykáme dvere, pozatvárame okná a ideme. Susedia ani nevedia.

Eva, 37 rokov: Pravidelne chodíme do apartmánov v Taliansku, niekedy aj viackrát do roka. Dom máme zabezpečený alarmom, upozorňujúce smsky máme presmerované na viacero ľudí z rodiny, ktorí nám chodia dom kontrolovať a tiež kŕmiť psa a zajaca, keď nie sme doma.

Tipy pred odchodom

Zabezpečte svoj domov ešte pred dovolenkou

Okná a dvere: Pred odchodom dôkladne uzatvorte dvere i všetky okná rovnako malé strešné okná, okná v podkroví či v pivničných priestoroch. V žiadnom prípade nenechávajte na domových dverách odkazy poukazujúce na vašu neprítomnosť.

Poštová schránka: Dajte si počas vašej neprítomnosti nejakou dôveryhodnou osobou vyprázdniť poštovú schránku a odstrániť reklamné letáky spred dverí.

Odkazovač: Nepoukazujte v texte vášho odkazovača na vašu neprítomnosť.

Susedská pomoc: Poproste spoľahlivého suseda, aby venoval pozornosť vášmu obydliu a všímal si prípadný pohyb podozrivých osôb.

Bezpečnostné systémy: Ak máte v dome zabezpečovací systém, nezabudnite presmerovať upozorňujúce sms správy na niekoho, kto môže v prípade spustenia alarmu skontrolovať váš dom. Použite spínacie hodiny, podľa možnosti náhodne nastavené, aby v dome svietilo svetlo.

Kľúče od domu: Nikdy nenechávajte po odchode kľúče na dohovorených miestach, akými sú kvetináče predo dvermi či rohožka. Tie už všetci zlodeji veľmi dobre poznajú. Ak v čase vašej neprítomnosti niekomu zveríte kľúče od svojho bytu, dôkladne zvážte, či je to spoľahlivá a dôveryhodná osoba. Aj ten zdanlivo najlepší známy môže mať nekalé úmysly.

Nechváľte sa na sociálnej sieti: Nepíšte na Facebook, že dnes večer o 20:00 odchádza celá rodina na dovolenku, nevešajte na sociálne siete fotky z dovolenky, pokiaľ je váš domov prázdny. Nehovorte cudzím osobám, kedy pôjdete na dovolenku a na ako dlho.